izmir için en iyi 3 spa ve masaj salonu

İzmir Masaj Salonu

İzmir Masaj Salonu

İzmir Masaj Salonu kelimesi, Fransızca ‘masser’le Arapça ‘mass-dokunma’ sözcüklerinden türedi. Masaj; deri, deri altı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik, sinirsel yolla tedavi edilmesine denir. Çin’de M.Ö. 3000 yıllarında ve Hindistan’da M.Ö. 1800’lülerde masajdan söz edilir. Hipokrat, M.Ö. 400’lü yıllarda omuz çıkığı sonrasında masajın önemini vurgular. Klasik masaja bugünkü şeklini veren kişi, A. Hoffa. Hoffa, 1893’te yayımlanan makalesinde masajı öfloraj, petrisaj, friksiyon, tapotman ve vibrasyon olarak beş gruba ayırır.

Soruna odaklı olmalı
Masaj, çok çeşitli amaçlarla uygulanabildiğinden masaj öncesinde amacını belirlemek önemli. Masaj kaslarda ya da iç organlarda lokalize ağrıların dindirilmesi amacıyla kullanılabilir. Bu durumda spazm ve krampları çözücü, dolaşımı artırıcı, dokular içindeki sıvı birikimlerini çözmek amacıyla uygulanabilir. Lenf dokusundaki durgunluk azaltılarak venöz staz yani toplar damarlardaki gereksiz kan birikimi giderilebilir. Nedbe dokusu denilen sertleşmeler azaltılabilir.
Vücut örtüsündeki sinir hücreleri uyarılarak ruhsal gevşeme ve sakinleşme sağlanabilir.
Uygulama yapılırken masajın yavaş veya hızlı yapılması önemli farklar yaratır. Yavaş uygulanan masaj, daha çok teskin edici özellik taşır, hızlı masajsa uyarıcı etki yapar. Özellikle ülkemizde 3-4 haftaya sığdırılmaya çalışılan yeterli anatomik, fizyolojik ve psikolojik temel bilgilerden yoksun eğitimle deneyim kazanılmayacağı bilinmeli.

Klasik masaj
En önemli etkisi, kan akımını artırması. Bu akımdaki artış, doppler cihazlarıyla da tespit edildi. Derin yapılan masajın kanda oksijen oranını artırdığı, dokuların yenilenmesini hızlandırdığı, metabolizma artıklarını bulundukları yerden uzaklaştırdığı biliniyor.
Masajla kasın hacmi artmaz ve kas güçlenemez. Bu ancak aktif egzersizle mümkün. Klasik masaj uygulamalarıyla kas gerginliği azaltılabilir. Sinir iletiminin bozulması nedeniyle eriyen kaslarda, kas dokusu yerine firbröz doku dediğimiz, sert yapılar oluşur. Bunların oluşmasını engellemek için masaj uygulanması, doku içindeki yapışıklıkların önüne geçer.

izmir masaj, masaj salonu, izmir masaj salonları, masaj, salonu, izmir, salonları, masaj salonları

KLASiK MASAJ ÇEŞiTLERİ

Öfloraj: Tek ya da iki elin iç yüzleriyle yapılabileceği gibi, parmak uçlarının kubbeleri ve yumruk yapılmış elin sırtıyla sıvazlama şeklinde uygulanır. Hareketlerin kalp yönünde olması esastır.
Petrisaj: Yoğurma hareketleri kas gerginliğini düzenler. Esnetme ve germelerle damar açıcı maddeler kana salgılanır. Uygulama tek el, çift el, parmaklar ve başparmakla yapılabilir.
Friksiyon: Vücut örtüsüne parmaklar ve başparmakla, bastırma, kaydırma, sürtme tarzında, değişken basınçla yapılan küçük alanlı dairesel ve eliptik hareketlerden oluşur. Friksiyonun etkisi özellikle dolaşım sistemi üzerine. Öflorajın aksine hastanın uyanıklık düzeyini yükseltir.
Tapotman: Ellerin yanları, küçük parmakların üzerinde yelpaze gibi açılıp kapanan parmaklar, parmak sırtları yarı kapanmış avuçlarla uygulanan darbelere denir.
Vibrasyon: Elle yapılan titreşimler yanında çeşitli cihazlarla da uygulanabilir. Özellikle solunum yolu hastalıklarında bronşlarda biriken sıvıların atılması için kullanılır.

Hem kaslarınız rahatlasın hem de pırıl pırıl bir cildiniz olsun ister misiniz? Vücudunuzun ihtiyacına göre seçeceğiniz masaj türleriyle kendinizi hiç olmadığınız kadar rahat hissedeceksiniz.
Masaj vücut stresini azaltan ve kasları rahatlatan bir ritüel. İzmir Masaj Salonları ‘ nın Masajı işinin ehli kişiler yapınca vücut üzerinde çok daha etkili oluyor. Kasların dinlenmesini ve gevşemesini sağlayan masaj ayrıca bedeni canlandıran bir çeşit meditasyon olarak da görülebilir.

Masaj ile birlikte cilt üzerindeki ölü hücreler uzaklaştırılırken cilt yüzeyi pırıl pırıl ve yumuşak bir görünüm kazanıyor. Masaj yaptırırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de masajı ne için yaptırmak istediğiniz. Çok çeşitli olan masaj tekniklerinin pek çok farklı faydası bulunuyor.

İşte vücudu rahatlatan çeşitli masaj teknikleri;

1. Sporcu Masajı

Sporcuların kaslarını rahatlatmak ve sakatlıkların önüne geçmek için yapılan bu masaj vücuttaki ödem ve şişkinlik gibi sorunların da ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Bu tip masajların genellikle spor yapan kişiler ve profesyonel sporcular için yaptırılması etkili sonuçlar doğuruyor.

2. İsveç Masajı

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak isteyen kişiler için birebir olan İsveç masajı, kaslar üzerinde bulunan gerginliği azaltarak kasların gevşemesine yardımcı oluyor. İsveç masajında vücudu rahatlatan çeşitli aromatik yağlardan yardım alınıyor. Bu masajın ideal süresi ise genellikle 1 saati geçmiyor.

3. Yüz Masajı

Yüz masajı yüz kaslarını rahatlatmak için uygulanıyor. Yüz masajı genellikle uyku sorunu çekenler, baş ağrısı şikayeti olanlar ve merkezi sinir sistemini rahatlatmak isteyenlerin tercihi oluyor. Yüz masajı ile birlikte yüz kaslarındaki baskı azalıyor ve kişinin konsantrasyon gücü artıyor. Yüz masajı dekolte, boyun ve omuz bölgesini de içeren bir masaj türü ve bu bölgelerde sorunu olanlar için de ideal bir çözüm.

4. Thai Masajı

Hindistan ve Çin kökenli olan Thai masajı, masaj yapanların el ve avuçları aracılığıyla vücuttaki bazı belirlenmiş noktalara bir tür basınç uygulaması ile yapılıyor. Buradaki amaç vücudu stresten arındırmak ve vücudun dengeli aura’sına kavuşmasını sağlamak.

5. Anti-Selülit Masajı

Kadınların gözdesi olan anti-selülit masajı ile vücudun kan dolaşımı hızlandırılıyor ve vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılması hedefleniyor. Ödem ve selülit gibi istenmeyen cilt görüntülerinin ortadan kaldırılması ile vücut daha şekilli ve diri bir yapıya bürünüyor.

6. Aromaterapi Masajı

İzmir Masaj Aromatik ve bitkisel bazlı yağlarla vücudun belirli bölümlerine hafif dokunuşlar uygulanması esasına dayanan aroma terapi masajı, masajın kendisi kadar bitkisel içerikli yağlarla da kişiyi rahatlatmayı hedefliyor.