izmir için en iyi 3 spa ve masaj salonu

Masaj Çeşitleri

Masaj Çeşitleri

Masaj Çeşitleri :

Masaj Çeşitleri
Masaj Çeşitleri

MASAJ TÜRLERI

TETIKLEYICI NOKTA TERAPISI
Tetikleyici nokta vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olan kas dokusu içindeki sıkı bir alandır. Mesela arkada bir tetik noktası boynunda sevk ağrısı oluşturabilir. Boyu, şimdi bir uydu tetik noktası olarak hareket ederek, kafada ağrıya neden olabilir. Ağrı keskin ve yoğun olabilir veya donuk bir ağrı olabilir.

Tetik noktası masaj terapisi, izole edilen basınç ve salınma döngüleri boyunca ağrı kaynağını hafifletmek için özel olarak tasarlanmıştır. Tetikleyici nokta terapisi için bu tür masajlarda, alıcı aktif olarak nefes darlığı geçirir ve rahatsızlığın tam yerini ve yoğunluğunu belirtir.

Tetikleyici nokta masajının sonuçları ve faydaları, kaslarda dar alanlar bırakarak ağrıyı hafifletir. Tek bir tedaviden sonra ağrıda belirgin bir düşüş yaşayabilirsiniz. Tetikleyici nokta tedavisi ile düzenli olarak masaj almak, kronik yaralanmalarda ağrı ve stresin doğal olarak yönetilmesine yardımcı olabilir.

ISVEÇ MASAJI
İsveç masaj terapisi çoğu insan masaj hakkında düşünürken akla gelen modalitedir. Bugün yapılan en iyi bilinen vücut geliştirme türü olan İsveç masaj tekniğinin ana hedeflerinden biri tüm vücudu rahatlatmaktır. Bu, kalple dönen kan yönünde kasları uzun süren vuruşlarla ovmak suretiyle gerçekleştirilir. Ancak İsveç masaj terapisi rahatlamanın ötesine geçiyor. İsveç masajı, kandaki oksijen seviyesini arttırmak, kas toksinlerini düşürmek, dolaşımı ve esnekliği arttırırken gerginliği hafifletmek için son derece yararlıdır.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi tarafından yürütülen ve The New York Times gazetesinde yayınlanan bir araştırmada, 45 dakikalık bir İsveç masajı alan gönüllülerin, stres hormonu kortizol düzeylerinde ve arjinin vazopressin düzeylerinde belirgin düşüşler olduğunu keşfettiler kortizol düzeyinde artışa neden olabilecek hormon. Gönüllüler ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfosit sayısının, beyaz kan hücrelerinin sayısının ve bağışıklık hücrelerinin soğuk algınlığı ve grip ile savaşmasına yardımcı olabilecek bir artışa neden oldu.

İSVEÇ MASAJ TEKNIKLERI
Ek İsveç masaj teknikleri eller ve avuç içi tarafından uygulanan dairesel basınç, sıkı yoğurma, perküsyon benzeri kılavuz çekme, bükme ve gerdirmeyi içerir. İsveç masaj oturumunuzdan önce ve sırasında, profesyonel masaj terapistinizle iletişimi teşvik edersiniz, böylece masajınız özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanır.

DERIN DOKU MASAJI
Derin doku masaj terapisi İsveç masajına benzer, ancak daha derin basınç, kronik kas gerginliğinin serbest bırakılmasında faydalıdır. Odak kas dokusu, tendonlar ve fasya (kasları, kemikleri ve eklemleri çevreleyen koruyucu tabaka) en derin katmanları üzerindedir.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırma, 45-60 dakikalık derin doku masajından sonra insanların kan basıncının düştüğünü buldu. Ek olarak, 2010 Meta-analizinde Journal of Clinical Psychiatry’de, oksitosin ve serotonin salınımını tetikleyerek derin doku gibi masaj yöntemlerinin stres hormonu seviyelerini ve kalp atış hızını azalttığını belirtirken, ruh hali ve rahatlamayı artırdığı bulundu.

Derin doku masaj terapisinin sizin için faydalı olup olmayacağını görmek için lütfen profesyonel masaj terapistinizle konuşun.

SPOR MASAJI
Spor masaj terapisi, dünya standartlarındaki profesyonellerden hafta sonu koşucularına kadar her çeşit atlete yöneliktir. Spor masaj tekniğinin ayrıntıları sporcunun tercih ettiği spora özgüdür. Vücudun tekrar eden ve sıklıkla agresif hareketlerden aşırı vurgulanan ve vurgulanan alanlara odaklanılması.

Spor masaj terapisinin yönleri, dengeli bir eğitim rejiminde yararlı bileşenler olarak popülarite kazanmaktadır. Spor masaj terapisi, olay öncesi hazırlığı geliştirmek ve eğitim sırasında veya bir etkinlikten sonra maksimum performans için iyileşme süresini azaltmak için bir araç olarak kullanılabilir. Sporcular, özel olarak tasarlanmış spor masajının esnekliği arttırdığını, yorulmayı azalttığını, dayanıklılığı artırdığını, yaralanmaları önlemeye yardımcı olduğunu ve en iyi performans için bedenlerini ve zihninizi hazırladığını keşfetti.

Spor masaj tedavisinin diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında en önemli avantajlarından biri de kas-tendon kavşaklarını hedef alabilme yeteneğidir. Dayanıklılık ve Conditioning Research dergisinde 2010 yılında yapılan bir araştırma, 30 saniyelik bir masajın bile hip-flexor hareket aralığını geliştirdiğini buldu. Margaret Jones tarafından doktoraya yapılan bir başka araştırma. American College of Sports Medicine’de egzersiz öncesi veya sonrasında masaj yapan atletlerde kas ağrısının azalmasına yönelik kayda değer bir eğilim gösterildi.

Düzenli fiziksel aktiviteye katılan herkes için, Spor masaj terapisi her hafta veya iki normal rejiminize büyük bir katkı olabilir. Mesleki masaj terapistlerinden biriyle konuşarak, programınız, faaliyetinizin seviyesi ve bütçenizle en iyi şekilde çalışacak bir plan bulmak en iyisidir.

REFLEKSOLOJI MASAJI
Ayak Refleksolojisi masajı, plantar fasiit, ayak bileği yaralanmaları veya hatta günlük iş ve oyun oynayan kişiler için derin ve rahatlatıcı ve terapötik bir yöntem olabilir. Massage Envy’de masaj terapistiniz, geleneksel İsveç ve spor masaj teknikleri ayak, buzağı ve bacağınıza uygulayacaktır. Bu, sadece ayak parmak ağrısı, ayak bileği ağrısı, plantar fasiit ve yaygın artrit formlarının hafifletilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda tüm vücuttaki stres ve kaygıları azaltabilir. Ek olarak, çeşitli uzantılar faydalı olabilir. Ayak, topuk ve baldır bölgelerinde ağrı ve hassasiyet ile, tedavi sırasında ağrı düzeylerini masaj terapistinizle paylaştığınızdan emin olun. Refleksoloji masajını aldıktan sonra dinlenmek de iyi bir fikirdir.

Ayak Refleksoloji masajının terapötik yararlarının keyfini çıkarırsanız yararların sık bir terapi olarak kullanıldığında daha da geliştirildiğini bilmelisiniz. Ne kadar çok gideceksen, hissettiğin sağlıklı. Bir Masaj Envy üyeliği ile, bu avantajların tadını istediğiniz sıklıkla çıkarabilirsiniz. Aylık aidatlara bir saatlik bir masaj oturumu ve düşük üyelik oranında sınırsız ek bir saatlik oturumlar dahildir. İşleri daha da kolaylaştırmak için, ülke çapında yüzlerce Massage Envy yer var. Dolayısıyla rahatlayabilir, gençleşebilir ve nereye giderseniz giderseniz daha sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edebilirsiniz.

KRANIYAL SAKRAL TERAPI
Kraniyal sakral terapi (kraniosakral terapi olarak da bilinir) başın, omurga sütunun ve sakrumun kemiklerini ele alan nazik, noninvaziv bir vücut formudur. Amaç, stres ve ağrıları hafifleten bu alanlarda sıkıştırmayı serbest bırakmaktır.

Kranyal sakral terapi, kemiklerin doğal pozisyonunu iyileştirmeyi ve kronik yaralanmalardaki stresini azaltmanın yanı sıra migren baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, temporomandibular eklem rahatsızlığı (alt çene ile kafatasını birbirine bağlayan iltihaplanma) ) ve dahası.

Ulusal Başağrısı Vakfı’na göre, yaklaşık 28 milyon Amerikalı migren baş ağrısı çekiyor. Genellikle migren stres ve zayıf uyku ile tetiklenir veya şiddetlenir. Davranışsal Tıp Yıllığı’nda yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, Kafatası Sakral Terapi gibi vücudu ele alan katılımcıların, katılımcılara göre daha iyi uyku kalitesine ve daha az migrene sahip olduğunu keşfettiler. Tedavinin sona ermesinin ardından etkiler hatta üç hafta kadar sürdü.

Kafadaki ağrıları gidermenin bir başka yolu da, son derece rahatlatıcı olabilen, saç derisi masajıdır. Bir masaj terapisti Melissa Wheeler ve California’daki Emeryville’deki Ulusal Holistik Enstitü için öğretmen eğitim koordinatörü “Pek çok kişi kafa derimizde kaslarımız olduğunu fark etmiyor” diyor. “Bu kaslar yüz ifadelerimizi hazırlamaktan sorumludur ve orada özellikle gün boyunca bir bilgisayara bakıldığında veya çok stres altındayken çok gerginlik olabilir.” Sadece bu değil, aynı zamanda kafa derisi günlük olarak görmezden gelme eğilimindedir. Wheeler, “Bu genelde farkında olmadığımız gerginlik.” “Birçok kişi başlarını masajladığında gerginliğin erimesini hissediyor.”

Oturum başlamadan önce profesyonel masaj terapistinize başvurarak herhangi bir masaj oturumuna Kraniyal Sakral Terapi ekleyebilirsiniz.

DOĞUM ÖNCESI MASAJ
Hamilelik sırasında masaj terapisi, doğum öncesi bakım için harika tamamlayıcı bir seçenektir. Stresin azaltılması ve genel sağlıklı yaşamın geliştirilmesi sağlıklı bir yöntemdir. Masaj, sırt ağrısı, sert boyun, bacak krampları, baş ağrıları ve ödem (veya şişme) gibi gebelik sırasında yaşanan normal rahatsızlıkların çoğunu rahatlatır.

Buna ek olarak, hamile kadınlar için masaj ağırlık taşıyan eklemlerde stres azaltır, kan ve lenf dolaşımını teşvik eder, sinirsel gerginliği rahatlatmaya yardımcı olur – daha iyi uykuya yardımcı olur – ve hormonal değişikliklerden kaynaklanan depresyon veya kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

PRENATAL MASAJ SIRASINDA
Masaj Envy’de, terapistlerimiz hamilelik masaj müşterilerimizin rahat olmasını sağlamak için ekstra özen gösterirler. Destekleyici, yumuşak yastıklarla yanal konumlandırma, masaj tekniklerinin baskısı uygulandığında alt sırt ve pelvik alanlarda ekstra gerginliği hafifletmek için kullanılır. Bu alanlardaki aşırı gerginlik gereksiz sırt veya karın ağrısına neden olabilir, bu nedenle doğal olarak herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak istiyoruz.

İkinci trimesterde, hafif kalkan sağlamak için bir kalçanın altına yerleştirilmiş küçük, yastıklı bir kama ile sırt üstü yatmayı tercih edebilirsiniz. Hamileliğinize bağlı olarak, terapist refleksoloji, İsveç masajı veya belirli taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayan belirli teknikler gibi masaj tekniklerini kullanabilir.

GÜNDELIK BELIRTILERIN AZALTILMASI
Hamile kadınlar için masaj yapmak bir takım faydalar sağlar ve terapistinizle rahatlamak istediğiniz günlük semptomları görüşmek iyi bir fikirdir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

Baş ağrısı, baş, boyun ve omuzlara odaklanan masaj ile rahatlayabilir. Buna ek olarak, masaj yoluyla optimal düzeyde stres giderme sağlamak, tetik noktalarını ve kas spazmlarını rahatlatarak migren veya gerilim baş ağrısı şansını azaltır.
Bir bebeğin ekstra ağırlığını taşıyarak oluşturulan kas gerginliği, rahatsız olan bölgelere kan akışını teşvik ederek rahatlayabilir. Bu daha fazla besin açısından zengin oksijen sağlar ve aynı zamanda toksinleri ve metabolik atıkları uzaklaştıran lenfatik sıvının akışını arttırır.
Halsizlik, sırt ağrısı, bacak krampları ve şişme / ödem hamile kadınlar için çeşitli masaj yöntemleriyle rahatlayabilir.
Sıradan ağrı ve gebelik ağrıları, vücudunuzun doğal anti-ağrı kimyasalları olan serotonin ile masaj ile uyarılarak engellenir.
Masaj, bebeğinizin gece boyunca uyku vereceğini vaat edemezken, hamilelik sırasında ve sonrasında daha iyi bir gece uykusu sağlayabilir. Düzenli masaj terapisi, kaygı ve rahatsızlığı azaltmakla kalmaz aynı zamanda rahatlamayı da arttırır. Bu sonuçta uyku düzeninin iyileşmesine yol açabilir.

Ek olarak, masaja cevaben vücudunuz tarafından salınan serotonin, endorfinler ve dopamin, bu doğal kimyasalların ekstra yardımını sağlar. Touch Research Institute direktörü Dr. Tiffany Field “Masaj derin uykuların artmasında çok etkilidir” diyor.

SAĞLIKLI KALMAK
Normal, düşük riskli gebeliklere sahip kadınlar, Masaj Terapisi profesyonel masaj terapistinin sunduğu çeşitli masaj tekniklerinden büyük fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, yüksek riskli gebeliklerde olan kadınlar, masaj terapi programlarımızdan birine başlamadan önce doktorlarına veya ebeleriyle görüşmelidir. Gebelik masajı sırasında herhangi bir zamanda rahatsızlık hissederseniz, derhal terapistinize bildirin.

GERIATRIK MASAJ
Geriatrik masaj terapisi yaşlı nüfusun özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Yaşlılara yönelik bu tür masaj masaj tekniklerinin hafif ve hafif uygulanmasını sağlar ve kasların cilde aşırı sürtünmeye neden olmadan çalışmasına izin vermek için pasif esneme ve hafif bir yağ veya losyon içerebilir. Bu teknikler kan dolaşımını artırmaya, depresyonla mücadeleye, dengeyi ve esnekliği geliştirmeye, artrit ağrısını azaltmaya, eklem hareketliliğini artırmaya, duruş geliştirmeye ve genel refahı teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Geriatrik masaj, yaş ilerledikçe toplam sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için özellikle yararlı olabilir. Ayrıca kaygıyı gidermek ve özellikle dokunulmaya mahkum yaşlı müşterilere rahatlık sağladığı gösterildi.

Belirli bir sağlık durumunuz varsa, masaj yapmanız için doktorunuzdan izin almalısınız. Herhangi bir nüfusta olduğu gibi masaj için de önerilmeyen belirli koşullar vardır, bu nedenle doktorunuzla iletişimin önemi. Bir kez izin aldıktan sonra, randevu zamanlamasında geriatrik masaj tercihinizi belirttiğinizden emin olun.

Yararlı Wellness İpucu: Geriatrik masaj kullanan birçok müşteri, rahat ve dinlendirici bir deneyim sahibi olmalarını sağlamak için ilk ziyaretinizde onlara katılmak için bir arkadaşınız veya aile üyeniz var. Masaj sırasında giymeyi tercih ettiğiniz giysinin miktarına siz karar verebilirsiniz. Oturum boyunca, düzgünce kaplanacak veya kaplanacaksınız – yalnızca üzerinde çalışılan alan açılacaktır.